Kalendarium

Kalendarz imprez

News box

NADANO I WRĘCZONO TYTUŁ ZASŁUŻONEGO OBYWATELA

25.03.2024r. podczas sesji Rady Miejskiej w Zbąszynku, Pan Jan Mikuła dołączył do grona „Zasłużonych Obywateli Gminy Zbąszynek”. Poniżej pełna treść uzasadnienia:
Pan Jan Mikuła jest lokalnym patriotą i aktywnym pasjonatem tradycji kresowych. Od 2009 roku należy do Świebodzińskiego Związku Kresowian, swą działalność w szczególności koncentruje w Kole Terenowym Kosieczyn – Zbąszynek. Dzięki zaangażowaniu i aktywności od 2012 roku jest wice przewodniczącym Koła. W czerwcu 2014 roku został wybrany członkiem Zarządu Świebodzińskiego Związku Kresowian, którą to funkcję pełni do chwili obecnej. Ścisła współpraca p. Jana z Fundacją Kresową „Polonia” z Wronek, powoduje, że członkowie Związku mogą uczestniczyć w atrakcyjnych wycieczkach i spotkaniach integracyjnych w kraju i zagranicą. W 2015 roku zaangażował się w prace komitetu organizacyjnego  powołanego dla realizacji, wykonania i przekazania sztandaru dla Związku. W 2022 roku opracował i wydał książkę pt. „Kresy czy pamiętacie mnie” w której znalazły się prace konkursowe dzieci i młodzieży szkolnej. Był autorem i współorganizatorem wielu wystaw związanych z rocznicami kresowymi. Od 2016 roku pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Zarządu Zbąszyneckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W tym czasie przyczynił się do poprawy organizacji pracy ZUTW, poprzez m.in. opracowanie statutu i rejestrację stowarzyszenia, a także obsługę informatyczną i pozyskiwanie środków zewnętrznych. Jego zaangażowanie w bieżącą działalność ZUTW takie jak: organizacja walnych zebrań i grup zajęciowych oraz internetowe relacje ze zdarzeń spotkań i wycieczek znalazły wielkie uznanie i wdzięczność członków Stowarzyszenia. Od maja 2017 roku pełni funkcję Przewodniczącego Rady Seniorów Gminy Zbąszynek. W swojej pracy wykazuje się pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem. Z oddaniem działa na rzecz zbąszyneckich seniorów. Wsłuchuje się w ich potrzeby i reaguje na ich problemy. Jest osobą otwartą, komunikatywną i lubianą. Seniorzy liczą się z jego opinią i cenią za aktywność społeczną. Pan Jan Mikuła pracuje obecnie nad wydaniem książki „Historia Zbąszyneckiego Sportu 1923-2023”, która będzie opisywała ważne wydarzenia sportowe w historii Zbąszynka. Prace nad publikacją rozpoczęły się w 2023 roku, a planowane wydanie książki to druga połowa 2024 roku. Pan Jan angażuje się również w projekty sportowe na rzecz seniorów z terenu Gminy Zbąszynek – „Senioriada z Łabądkiem”, „Wiosna ach to ty”, liga seniorów w kręgle, „Fit Senior”, „Zdrowy kręgosłup”. Wraz z Radą Seniorów organizował robocze konsultacje na etapie powstania hali sportowej i pracował nad stworzeniem optymalnej oferty sportowej dla organizacji senioralnych z terenu Gminy Zbąszynek. Wysiłek i zaangażowanie Pana Jana oraz praca jaką wykonuje z niezwykłym poświęceniem  na  rzecz mieszkańców  Gminy Zbąszynek wzbudza nasz ogromny szacunek. Mając powyższe na uwadze, przyznanie Panu Janowi Mikule tytułu: „Zasłużony dla Gminy Zbąszynek”  jest w pełni  uzasadnione.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

10Galeria zdjęć: Zasłużony Obywatel Gminy Zbąszynek

Spotkanie z okazji 100-lecia Zbąszynka

Z okazji Jubileuszu 100-lecia Zbąszynka, Burmistrz Wiesław Czyczerski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur spotkali się z najstarszymi mieszkańcami Gminy Zbąszynek jak również mieszkańcami, którzy jako pierwsi urodzili się w Zbąszynku.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością:
Andrzej Baksalary
Edward Baranowski
Zbigniew Bobrowski
Zbigniew  Haniszewski
Ewa Kaczmarek
Violetta Nowacka
Stefan Pańczocha

oraz Marianna Przybył i Tadeusz Radom jako najstarsi mieszkańcy Gminy Zbąszynek.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Goście dzielili się swoimi wspomnieniami z okresu dzieciństwa oraz lat młodości.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

16Galeria zdjęć: Spotkanie z okazji 100-lecia Zbąszynka

„Dla Wyklętych 2024”

1 marca w Rogozińcu odbył się bieg „Dla wyklętych 2024”. Bieg był zorganizowany przez Gminę Zbąszynek oraz Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” przy nieodzownym wsparciu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zbąszynku. Bieg zorganizowany był dla młodzieży przede wszystkim z klas mundurowych z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku, Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu oraz dla uczniów uczęszczających na zajęcia z Przysposobienia Wojskowego Leśników w Zespole Szkół Leśnych w Rogozińcu.
Bieg „Dla wyklętych 2024” swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście: Przedstawiciel z Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z Krakowa oraz Major Grzegorz Lustig z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Zielonej Górze.

Wydarzenie jest nie tylko okazją do upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych, ale również okazją do rywalizacji poprzez sport oraz zacieśniania więzi u młodzieży.
Po biegu na wszystkich czekały ciepłe napoje, oraz grochówka przygotowana przez firmę EMkrzych z Nądni. Po odznaczeniu zwycięzców Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski wręczył upominki z członkom Stowarzyszenia Byłych Komandosów, zaproszonym gościom oraz opiekunom grup. Następnie tego samego dnia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku odbyła się prelekcja prowadzona przez Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 Kompanii Specjalnej „Commando” oraz zaproszonych gości.

Bieg został podzielony na 2 kategorie, męską i żeńską. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy osiągniętych wyników. Poniżej 5 najlepszych wyników z każdej kategorii.
Kat. Kobiet:
I miejsce: Olga Ososińska (Zespół Szkół nr 1 w Zbąszyniu)
II miejsce: Marika Grobys (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku)
III miejsce: Oktawia Obuchowska (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku)
IV miejsce: Zuzanna Wyrwa (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku)
V miejsce: Vanessa Juszczyk (Zespół Szkół nr 1 w Zbąszyniu)
Kat. Mężczyzn:
I miejsce: Norbert Błaszyk (Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu)
II miejsce: Bogumił Lisiecki (Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu)
III miejsce: Szymon Mielęgowski (Zespół Szkół Leśnych w Rogozińcu)
IV miejsce: Krzysztof Pacyna (Zespół Szkół nr 1 w Zbąszyniu)
V miejsce: Nikodem Sobiech (Zespół Szkół nr 1 w Zbąszyniu)
 
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

134Galeria zdjęć: Bieg "Dla Wyklętych 2024"

84 rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir

9 lutego 2024 roku przy pomniku na Placu Dworcowym w Zbąszynku odbyła się uroczystość upamiętniająca 84 rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. Spotkali się przedstawiciele zbąszyneckiego samorządu, m.in. Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Sekretarz Gminy Jan Makarewicz, Radny Powiatu Świebodzińskiego Marcin Minta, członkowie Świebodzińskiego Związku Kresowian - Koło Terenowe Kosieczyn oraz klasa mundurowa z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zbąszynku z nauczycielem Marcinem Kumke. Modlitwę w intencji Sybiraków odmówił ksiądz proboszcz Jerzy Kordiak. W wydarzeniu brali również udział Seniorzy z Dziennego Domu Senior-Wigor, którzy wraz z innymi delegacjami oddali hołd zapalając znicze pod pomnikiem pamięci pomordowanym mieszkańcom Kresów.
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

11Galeria zdjęć: 84 rocznica masowej deportacji Polaków na Sybir

100-latka w Gminie Zbąszynek!

7 lutego 2024 roku, 100 urodziny obchodziła mieszkanka Dąbrówki Wlkp. Pani Jadwiga Pioch. W uroczystym świętowaniu wspólnie z rodziną Jubilatki udział wzięli Burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Mazur oraz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Barbara Niemiec-Kromska. Wszyscy goście życzyli Pani Jadwidze przede wszystkim zdrowia i pogody ducha oraz wielu szczęśliwych chwil w gronie najbliższych. Burmistrz Zbąszynka podkreślił wyjątkowy charakter urodzin; bowiem rocznica stuletnich urodzin nie zdarza się często w naszej Gminie.  Jak wspomniał Przewodniczący Rady Jan Mazur Jubilatka doświadczyła ogromnego daru, dane Jej było przeżyć wiek naszej polskiej historii. Taki Jubileusz stanowi skarbnicę różnych doświadczeń życiowych, zarówno trudnych jak i radosnych. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy, życząc jednocześnie zdrowia i spokoju na kolejne lata!
czytaj dalej

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: 100-latka

Tytuł Honorowego Obywatela wręczony!

28 grudnia 2023 r., w trakcie sesji, Rada Miejska w Zbąszynku podjęła uchwałę w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Zbąszynek panu Szczepanowi Sobczakowi, Dyrektorowi Biura Stowarzyszenia Gmin Region Kozła. 29 stycznia br. na pierwszej tegorocznej Sesji Rady Miejskiej w Zbąszynku nastąpiło wręczenie tytułu.
Poniżej pełna treść uzasadnienia do uchwały:
czytaj dalej

Rozpoczynamy konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Terytorialnego partnerstwa gmin „Razem dla wspólnego rozwoju”

Samorządy skupione w porozumieniu międzygminnym: Trzciel, Pszczew, Przytoczna, Szczaniec, Zbąszynek, Babimost, Kargowa, Trzebiechów, Bojadła „Razem dla wspólnego rozwoju” zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w konsultacjach społecznych projektu Strategii Rozwoju Terytorialnego  do 2030 r.
Konsultacje potrwają od dnia 26.01.2024 r. do dnia 29.02.2024 do godz. 24:00.
Konsultacje będą prowadzone w formie pisemnych uwag wnoszonych drogą elektroniczną lub pocztową na adres Lidera Partnerstwa, tj. Gminy Trzciel: e-mail: e-mail lub Urząd Miejski w Trzcielu, ul. Poznańska 22, 66-320 Trzciel.
Prosimy o przekazywanie uwag, wniosków i opinii do projektu Strategii Rozwoju Terytorialnego dla partnerstwa gmin „Razem dla wspólnego rozwoju”  z wykorzystaniem przygotowanego formularza uwag.
Uwagi, wnioski i opinie przekazane w toku konsultacji powinny wskazywać konkretne propozycje zmian/uzupełnień oraz zwięzłe ich uzasadnienie. Nieprzekazanie opinii, uwag, wniosków w terminie oznacza rezygnację z ich przedstawienia.
W załączeniu - Strategia partnerstwa gmin „Razem dla wspólnego rozwoju” wraz
z formularzem zgłaszania uwag.
czytaj dalej

Uwaga Jubilaci!

Uwaga małżonkowie z rocznika 1974!!! Bardzo gorąco zachęcamy małżonków obchodzących w roku 2024 Jubileusz Złotych Godów, tj. 50-lecie ślubu do składania deklaracji dotyczących uczestnictwa w tej uroczystości. Przeżycie w małżeństwie tak wielu lat jest zawsze powodem do dumy zarówno dla Waszych bliskich jak i naszej małej Ojczyzny. Chcemy wraz z Wami cieszyć się i świętować to, że jesteście dla siebie oparciem, a dla wielu wzorem. Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest odznaczeniem państwowym dlatego Burmistrz Zbąszynka z radością uhonoruje naszych Jubilatów tym pięknym wyróżnieniem
 
Formularz do pobrania poniżej
czytaj dalej

Rusza nabór wniosków na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła na terenie Gminy Zbąszynek w 2024 r.

Burmistrz Zbąszynka ogłasza nabór wniosków o udzielenie dofinansowania zadań służących poprawie jakości powietrza polegających na trwałej zmianie sposobu ogrzewania lokali mieszkalnych oraz budynków mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych obejmujących wymianę istniejących źródeł ciepła opartych na paliwie stałym na ekologiczne, w tym na:
- ogrzewanie gazowe,
- ogrzewanie elektryczne,
- pompy ciepła.
Wnioski wraz z załącznikami należy składać w terminie od 10 stycznia do 28 czerwca 2024 r.
w Urzędzie Miejskim w Zbąszynku.
Uchwała Rady Miejskiej w Zbąszynku określająca zasady udzielania dofinansowania oraz formularz wniosku do pobrania ze strony internetowej Gminy Zbąszynek lub siedzibie Urzędu Miejskiego w Zbąszynku.
Wnioski będą rozpatrywane wg kolejności wpływu do wyczerpania środków przewidzianych na ten cel w budżecie Gminy Zbąszynek na dany rok. Wnioski złożone po upływie wskazanego terminu nie będą rozpatrywane.
 
Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Zbąszynku – biuro
nr 3 lub pod numerem tel. 68 39 10 343
czytaj dalej
1 2 »

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego