- 10-10-2024
- drukuj
MAMMOBUS W ZBĄSZYNKU
Dnia 13 października - niedziela, zapraszamy Panie w wieku 45 - 74 lata na bezpłatną mammografię w ramach programu Prifilaktyki Raka Piersi finansowanego ze środków NFZ. Jeżeli nie otrzymałaś zaproszenia dzwoń: Rejestracja - 61 222 37 00, 583 257 602. Ostatni raz w tym roku w Zbąszynku.
Istnieje możliwość wykonania badania płatnego. Należy zadzwonić na rejestrację.
Poniżej plakat informacyjny.
Załączniki
-
Largo Zbąszynek 13.10.2024
JPG Rozmiar: 648.8 KiB Ilość pobrań: 11
- 10-10-2024
- drukuj
Zdrowie psychiczne w pracy
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzono po raz pierwszy 10 października 1992 r. Dzień ten, oficjalnie obchodzony co roku 10 października, powstał z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego, ma na celu podniesienie świadomości społeczności globalnej na temat kluczowych kwestii zdrowia psychicznego.
Program Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego został stworzony, aby promować zdrowie psychiczne i zwiększać świadomość problemów związanych z chorobą psychiczną. Od samego początku Federacja wybierała temat, który będzie promowany w jej zestawie do planowania każdego roku.
Tegoroczny temat kampanii brzmi „Zdrowie psychiczne w pracy”, co ma podkreślić związek pomiędzy zdrowiem psychicznym a pracą. Bezpieczne, zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Niezdrowe warunki, w tym stygmatyzacja, dyskryminacja i narażenie na zagrożenia, takie jak molestowanie i inne złe warunki pracy, mogą stanowić poważne ryzyko, wpływając na zdrowie psychiczne, ogólną jakość życia, a w konsekwencji na uczestnictwo lub produktywność w pracy. Ponieważ 60% populacji świata pracuje, konieczne jest pilne działanie w celu zapewnienia, że praca zapobiega zagrożeniom dla zdrowia psychicznego oraz chroni i wspiera zdrowie psychiczne w pracy.
Wszyscy pracownicy mają prawo do bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy. Praca może chronić zdrowie psychiczne. Godna praca wspiera dobre zdrowie psychiczne, zapewniając:
- źródło utrzymania;
- poczucie pewności siebie, celu i osiągnięć;
- możliwość nawiązania pozytywnych relacji i włączenia się w społeczność;
- platforma do ustrukturyzowanych działań i wiele innych korzyści.
W przypadku osób z problemami ze zdrowiem psychicznym godna praca może przyczynić się do powrotu do zdrowia i integracji, zwiększenia pewności siebie i funkcjonowania społecznego.
Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy to nie tylko podstawowe prawo, ale także większe prawdopodobieństwo zminimalizowania napięć i konfliktów w pracy oraz poprawy retencji pracowników, wydajności pracy i produktywności. Z drugiej strony brak skutecznych struktur i wsparcia w pracy, zwłaszcza dla osób żyjących z problemami ze zdrowiem psychicznym, może wpłynąć na zdolność danej osoby do cieszenia się swoją pracą i dobrego wykonywania swoich obowiązków; może to podważyć obecność ludzi w pracy, a nawet uniemożliwić im znalezienie pracy.
Gmina Zbąszynek cele zdrowia psychicznego realizuje poprzez działania Gminnego Programu Promocji Zdrowia Psychicznego i Profilaktyki Zaburzeń Psychicznych w Gminie Zbąszynek na lata 2020 - 2024. Jedno z zadań to poradnictwo specjalistyczne. W szkołach uczniowie mogą korzystać z pomocy wychowawców, pedagogów i psychologów. Dla mieszkańców uruchomiono poradnictwo specjalistyczne przy OPS w Zbąszynku.
Poniżej wykaz Poradnictwa Specjalistycznego w OPS w Zbąszynku. PUNKT ŚWIADCZY USŁUGI WYŁĄCZNIE DLA MIESZKAŃCÓW GMINY ZBĄSZYNEK.
Załączniki
-
Poradnictwo dla mieszkańców Gminy Zbąszynek
JPG Rozmiar: 93.3 KiB Ilość pobrań: 8
- 09-10-2024
- drukuj
Alternatywa dla kobiet
Jak to jest mieć raka piersi i odnaleźć się w swoim ciele po zabiegu amputacji części lub całej piersi.
Proteza piersi to alternatywa dla kobiet, które nie chcą poddać się operacji rekonstrukcji piersi lub muszą na nią poczekać kilka miesięcy bądź lat. Proteza - to rodzaj silikonowej lub bawełnianej wkładki, która zastępuje piersi usunięte podczas mastektomii. Dla kobiet, które nie zdecydowały się na rekonstrukcję, jest to szansa na normalne życie i odzyskanie pewności siebie utraconej po operacji. Protezy piersiowe można zakładać od razu po zabiegu, dlatego wybranie odpowiednich jest niezwykle istotne.Doborem protez piersiowych po mastektomii zajmują się specjalistyczne sklepy. W ich ofercie można znaleźć nie tylko protezy, ale też bieliznę dla amazonek i kostiumy kąpielowe. Dzięki nim kobieta może poczuć się wyjątkowo, co stanowi wsparcie po przebytej chorobie. Dla wielu pań amputacja piersi to trudne wydarzenie. Walka z nowotworem i poczucie braku kobiecości mają negatywny wpływ na psychikę, dlatego w dzisiejszej dobie u większości kobiet wykonuje się zabieg rekonstrukcji piersi, który ma pomóc w odzyskaniu pewności siebie. Chirurgia onkoplastyczna nie jest czymś niemożliwym. Jeśli stan chorej na to pozwala, zabiegi odjęcia i plastyki piersi można wykonać jednocześnie. Natomiast wszystkim, które z rożnych powodów nie poddaly sie rekonstrukcji piersi NFZ refunduje protezy piersi a od tego roku również biustonosze.
- 10-09-2024
- drukuj
POMOC DORAŹNA W SOBOTY
Informujmy, że na prośbę Burmistrza Zbąszynka, CM Topmed uruchamia pilotażowo dla mieszkańców Gminy Zbąszynek, w soboty: 14 i 28 września 2024 r. oraz 5 i 19 października br. pomoc doraźną (nagłe zachorowanie lub pogorszenie stanu zdrowia) do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Pomoc w nagłych wypadkach chorobowych będzie udzielana w Przychodni w Zbąszynku w gabinetach CM Topmed. Rejestracja i gabinet lekarski nr 22, w godz. 9:00 – 12:00.
Przypominamy jednocześnie, że w razie nagłej choroby w dni powszednie po godz. 18.00 (do godz. 8.00), ale także w święta można korzystać z tzw. nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli ambulatorium.
Ambulatoria najczęściej znajdują się przy szpitalach lub wojewódzkich stacjach pogotowia ratunkowego. Ale uwaga! Dojeżdżamy tam na własną rękę. W wyjątkowych sytuacjach, gdy takie są wskazania medyczne, lekarz lub pielęgniarka przyjadą do nas.
Ambulatoria najczęściej znajdują się przy szpitalach lub wojewódzkich stacjach pogotowia ratunkowego. Ale uwaga! Dojeżdżamy tam na własną rękę. W wyjątkowych sytuacjach, gdy takie są wskazania medyczne, lekarz lub pielęgniarka przyjadą do nas.
WAŻNE!
W przypadku nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie obowiązuje rejonizacja pacjentów! Pacjent ma prawo korzystać z pomocy tam, gdzie ma najbliżej.
Kiedy dzwonimy po karetkę
Po karetkę dzwonimy tylko wtedy, gdy bezpośrednio zagrożone jest życie lub czyjś stan zdrowia nagle bardzo się pogorszył. Oczywiście trudno, abyśmy sami oceniali stan swojego lub czyjegoś zdrowia. Dlatego zawsze, gdy mamy wątpliwości, możemy wykręcić numer pogotowia. Wyszkolony dyspozytor lub lekarz zada nam kilka pytań i zdecyduje, czy wysłać karetkę.
STAN ZAGROŻENIA ŻYCIA TO:
- utrata przytomności, zaburzenia świadomości, drgawki, nagły ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność, nagły ostry ból brzucha, uporczywe wymioty z domieszką krwi, silny krwotok z dróg rodnych lub dolnego odcinka przewodu pokarmowego, gwałtownie postępujący poród, silna alergia po zażyciu leku (duszności, wysypka), ukąszeniu lub użądleniu przez jadowite zwierzęta, zatrucie lekami, środkami chemicznymi czy gazami, rozległe oparzenia, udar cieplny, wyziębienie organizmu, porażenie prądem, podtopienie lub utonięcie, agresja spowodowana chorobą psychiczną, dokonana próba samobójcza, upadek z dużej wysokości, rozległa rana będąca efektem urazu, uraz nogi uniemożliwiający samodzielne poruszanie się.
Załączniki
-
Wykaz Lubuskie Nocna i Świąteczna pomoc doraźna
XLSX Rozmiar: 12.2 KiB Ilość pobrań: 47
- 09-08-2024
- drukuj
BEZPŁATNE BADANIA OSTEOPOROZY
BEZPŁATNE BADANIE DLA KOBIET Z OKAZJI DNI ZBĄSZYNKA
Zadbaj o zdrowe kości. Burmistrz Zbąszynka zaprasza na bezpłatne badania w kierunku osteoporozy dla KOBIET w WIEKU 40 LAT i WIĘCEJ z Gminy Zbąszynek.
Badania - 11 SIERPNIA br. plac przed PRZYCHODNIĄ LEKARSKĄ PRZY UL. DŁUGIEJ 1, GODZINY OD 12:00 – 19:00.
Firma Cogito Med. Zaprasza i czeka na PANIE w wyznaczonych godzinach.
Zadanie pn. "Profilaktyka i wczesne wykrywanie osteoporozy wśród mieszkańców Gminy Zbąszynek na lata 2023-2025" finansowane jest z Subfunduszu Rozwoju Profilaktyki, wyodrębnionego w ramach Funduszu Medycznego. NFZ, Gmina Zbąszynek, COGITO Med.
- 07-08-2024
- drukuj
Zdrowie dziecka - sen, żywienie, karmienie piersią
Zdrowie dziecka to fundament dla jego prawidłowego rozwoju na każdym etapie życia. Dbaj o odpowiednią dietę dziecka, jego regularną aktywność fizyczną, sen oraz higienę. Wspieraj dziecko emocjonalnie, a także zapewniaj mu warunki do nauki i zabawy – to równie ważne! Zwracaj uwagę na jego potrzeby, by mogło żyć zdrowo i szczęśliwie.
Przykład idzie z góry! Pamiętaj, że jesteś dla dziecka wzorem do naśladowania.
Dziecko uczy się, obserwując dorosłych. Jeśli prowadzisz zdrowy styl życia, dziecko jest bardziej skłonne do naśladowania Twoich zachowań. Jedz zdrowo, ucz dziecko podejmowania dobrych wyborów żywieniowych.
Przygotowujcie wspólnie posiłki, angażujcie się w aktywności fizyczne, rozmawiajcie o uczuciach i emocjach.
Pamiętaj – najskuteczniejszy przykład idzie zawsze z góry!
Zdrowy sen jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Wpływa na wzrost, funkcje poznawcze, zdrowie emocjonalne i odporność. Regularny harmonogram dnia, komfortowe warunki snu (odpowiednia temperatura, przewietrzone pomieszczenie), niewielka aktywność fizyczna przed snem, sprzyjają regeneracji organizmu i dobremu samopoczuciu. Dbając o odpowiedni sen dziecka inwestujesz w jego zdrową przyszłość.
Więcej o zdrowym śnie przeczytasz na stronie: https://akademia.nfz.gov.pl/profilaktyka/sen-duzo-spij-dlugo-zyj/
Zdrowe nawyki!
- Rozmowa o zdrowiu – edukuj dziecko na temat znaczenia zdrowej diety, aktywności fizycznej i higieny. Wyjaśniaj, jak wpływają na zdrowie i samopoczucie.
- Zdrowe odżywianie – pamiętaj, że dieta dziecka powinna składać się z różnorodnych produktów bogatych w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Unikaj podawania dziecku słodyczy i przekąsek bogatych w cukry i tłuszcze trans. W zamian oferuj zdrowe przekąski – orzechy, owoce.
- Higiena i zdrowie – ucz dziecko regularnego mycia rąk, zębów i dbania o higienę osobistą. Upewnij się, że jest szczepione zgodnie z kalendarzem szczepień.
- Wsparcie emocjonalne – słuchaj, rozmawiaj o emocjach, wspieraj, wzmacniaj poczucie własnej wartości. Chwal za osiągnięcia i starania.
- Ruch – zachęcaj dziecko do codziennej aktywności fizycznej: spacerów, jazdy na rowerze, gry w piłkę, wspólnych tańców, zabawy na świeżym powietrzu.
Ograniczanie czasu z technologią i ekranem – ogranicz czas przed telewizorem, komputerem czy smartfonem, wybieraj programy i gry, które rozwijają wiedzę i umiejętności dziecka.
Karmienie piersią ma ogromne znaczenie dla przyszłości niemowlęcia: zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, alergii i infekcji, wzmacnia odporność organizmu, nawet w dorosłym życiu.
Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości – zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha.
Więcej przeczytasz TUTAJ!
Załączniki
-
UlotkaZDROWE DZIECKO
PDF Rozmiar: 409.4 KiB Ilość pobrań: 135
- 07-08-2024
- drukuj
DZIEŃ PRACOWNIKA OSÓB STARSZYCH
Z okazji przypadającego dziś, 7 SIERPNIA DNIA PRACOWNIKA OSÓB STARSZYCH życzymy wszystkim PRACOWNIKOM I OPIEKUNOM zajmującymi się osobami starszymi, byście każdego dnia odczuwali osobistą satysfakcję z wymagającej i niezmiernie trudnej, ale jakże potrzebnej pracy. Składamy najserdeczniejsze życzenia oraz przekazujemy wyrazy uznania za pełną zaangażowania i życzliwości, profesjonalną pracę na rzecz osób potrzebujących Dziękujemy jednocześnie za współpracę, za wszelką pomoc i uśmiech. Życzymy każdemu z Państwa, osobistej i zawodowej satysfakcji oraz realizacji wszelkich zamierzeń. Wszystkim seniorom życzymy samych pogodnych dni w jesieni życia, dużo zdrowia i pogody ducha, a także życzliwych i otwartych przyjaciół oraz realizowania swoich marzeń i ukrytych pasji.
Osoby starsze, ze względu na wiek lub stan zdrowia, często potrzebują pomocy, zarówno stałej, jak i doraźnej. Udzielić jej mogą różne osoby: członkowie rodziny, którzy podejmują się opieki nad seniorem lub specjaliści. Dostępne opcje to pielęgniarska opieka długoterminowa oraz usługi świadczone przez prywatnych opiekunów bądź pracowników różnych placówek.
Kto może opiekować się osobą starszą?
Gdy starsza osoba nie radzi z wykonywaniem codziennych czynności, potrzebuje pomocy – w różnym zakresie. Może ona obejmować jedynie wsparcie podczas wykonywania codziennych czynności, załatwiania spraw urzędowych czy odbywania wizyt u lekarza, ale i inne czynności, tak pielęgnacyjne, jak i medyczne. Kto może pomóc?
Osobą starszą mogą opiekować się:
- bliscy (dzieci, wnuki, prawnuki),
- pracownicy MOPS, pielęgniarki w ramach NFZ,
- opiekunowie finansowani ze środków własnych seniora bądź jego rodziny,
- pracownicy dziennych domów opieki,
- pracownicy DPS-ów (domów pomocy społecznej), zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, opiekuńczo-leczniczych, hospicjów.
Opiekun osoby starszej w rodzinie
W przypadku członka rodziny, osoba bliska może zajmować się rodzicami czy dziadkami doraźnie, jak i na stałe. Jak zostać opiekunem osoby starszej w rodzinie? Przede wszystkim należy zastanowić się nad formą oraz wymiarem pomocy. Duże znaczenie ma stan zdrowia seniora oraz jego potrzeby.
Czasem seniorzy nie radzą sobie jedynie z samodzielnym załatwianiem niektórych codziennych spraw, często jednak niezbędna jest także opieka specjalistyczna bądź medyczne (obejmująca np. robienie zastrzyków, zmianę opatrunku, podawanie leków, podłączanie kroplówki).
Gdy zapadnie decyzja o podjęciu opieki nad seniorem przez członka rodziny, warto wiedzieć, że każdy w takiej sytuacji ma prawo ubiegania się o pomoc finansową od uprawnionych do tego instytucji państwowych. Obowiązek tego rodzaju świadczeń należy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i właściwych Ośrodków Pomocy Społecznej.
Jakie to świadczenia? Zasiłek opiekuńczy, zasiłki pielęgnacyjne i świadczenia pielęgnacyjne. Innym rodzajem świadczenia finansowego jest dodatek pielęgnacyjny dla osób, które ukończyły 75. rok życia (niektórzy mówią o nim zasiłek opiekuńczy na osobę starszą po 75. roku życia), wypłacany co miesiąc z emeryturą lub rentą. Jest przyznawany z urzędu.
Zasiłek opiekuńczy na osobę starszą z MOPS może uzyskać każda pracująca osoba, która musi sprawować opiekę nad chorym członkiem rodziny i w związku z tym nie może świadczyć pracy.
Warto także pamiętać, że osobie pracującej i podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu w momencie zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny przysługuje zasiłek opiekuńczy. Przysługuje nie dłużej niż przez okres 14 dni w roku kalendarzowym i wynosi 80 % podstawy wymiaru zasiłku (wynagrodzenia).
Opiekun osoby starszej to ktoś, kto świadczy usługi opiekuńcze, higieniczne i pielęgnacyjne osobom starszym, a także dba o zaspokojenie ich potrzeb społecznych.
Opieka nad osobami starszymi – MOPS
Opiekować się osobą starszą może także pracownik MOPS lub pielęgniarka. Usługi opiekuńcze przysługują ludziom samotnym, którzy z powodu wieku, niepełnosprawności lub chorób nie potrafią się samodzielnie utrzymać oraz osobom, których rodzina nie potrafi zapewnić podstawowego bytu.
Pielęgniarska opieka długoterminowa polega głównie na wsparciu osoby starszej w zakresie medycznym (zmiana opatrunku, wymiana cewnika, leczenie odleżyn czy ran). Nie obejmuje karmienia chorego.
Opiekun osób starszych
Do opieki nad osobą starszą można także wynająć prywatnie opiekunkę lub opiekuna, zarówno na kilka godzin dziennie, gdy osoba starsza nie ma przy sobie nikogo bliskiego do pomocy, jak i na stałe).
Jak szukać opiekuna osób starszych? Warto pytać znajomych, prosić o polecenie specjalisty przez lekarza, szukać ogłoszeń w internecie (lub dać ogłoszenie „zatrudnię do opieki nad starszą osobą”) lub zgłosić się do agencji opiekunek i opiekunów osób starszych, która zajmuje się świadczeniem tego typu usług. Co ważne, zatrudnia profesjonalistów, to jest osoby, które przeszły stosowne szkolenia i kursy.
Pracownicy instytucji pomocy społecznej
Seniorem mogą się także opiekować pracownicy różnych instytucji funkcjonujących w ramach szeroko rozumianego systemu pomocy społecznej. To dzienne domy opieki, DPS-y (domy pomocy społecznej), zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, zakłady opiekuńczo-lecznicze czy hospicja.
Placówka, która sprawuje opiekę i zajmuje się rehabilitacją pacjentów w podeszłym wieku, pobiera za to opłaty. Jeśli ośrodek ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, pacjent może skorzystać z refundacji.
Zdalna opieka nad seniorem
Zdalna opieka nad osobami starszymi, zwłaszcza tymi, które wymagają specjalnej uwagi, stała się niezwykle ważna w dzisiejszych czasach. Jednym z najbardziej efektywnych narzędzi, które może pomóc w monitorowaniu stanu zdrowia seniora, jest opaska SOS z wyświetlaczem Locon Life Plus. Opaska oraz dedykowana do niej aplikacja umożliwiają stałą obserwację pacjenta przez członków rodziny, a także ratownika medycznego, co pozwala na szybką reakcję w przypadku nagłych zmian stanu zdrowia seniora.
Locon Life Plus to narzędzie, które pozwala na zdalne pomiary ciśnienia, pulsu, saturacji i temperatury. Umożliwia lokalizowanie seniora, a także pozwala na dwustronny kontakt telefoniczny – z urządzenia można zarówno dzwonić, jak i odbierać na nim połączenia przychodzące.
Opaska ta jest łatwa w obsłudze, co sprawia, że może być używana przez osoby starsze bez większych problemów.
- 19-07-2024
- drukuj
Naprawiamy szkody
Po ulewie, która przeszła przez Zbąszynek 12 lipca br. czas na naprawianie szkód przy Przychodni w Zbąszynku przy ul. Długiej 1. Wyliczane są szkody i systematycznie usuwamy zniszczenia. Naprawiony został już podjazd z wyjścia awaryjnego Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej CM Topmed. Chociaż wszyscy pacjenci korzystają i traktują to wyjście jako główne wejście do gabinetów specjalistycznych. Wykonany zostanie jeszcze delikatny zjazd z podwyższonego kraweżnika.
Podnosimy także murek między garażami, aby przy kolejnej ulewie woda nie napierała na okna. Naprawiane są barierki zabezpieczające podjazd. Usuwane są awarie zasilania elektrycznego w gniazadach. Przygotowujemy się do prac budowlanych związanych z namoknięciem ścian.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
5Galeria zdjęć: Naprawiamy szkody
- 19-07-2024
- drukuj
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA LATEM
Uwaga na upały!
Jak zdrowo pogodzić – upał, trening i nawodnienie?
Lato w pełni, a temperatury rosną! Pamiętajmy, aby zrezygnować z forsownego wysiłku w godzinach, w których upał doskwiera najmocniej – czyli między 11:00 a 18:00. W tym czasie lepiej unikać intensywnych treningów na świeżym powietrzu.
Najlepsze pory na aktywność fizyczną to:
Lato w pełni, a temperatury rosną! Pamiętajmy, aby zrezygnować z forsownego wysiłku w godzinach, w których upał doskwiera najmocniej – czyli między 11:00 a 18:00. W tym czasie lepiej unikać intensywnych treningów na świeżym powietrzu.
Najlepsze pory na aktywność fizyczną to:
Poranek – mamy wtedy najwięcej energii, a do tego poranna aktywność pozytywnie wpływa na nasze funkcjonowanie oraz wydolność w ciągu dnia.
Wieczór – to również doskonały czas na trening, gdy temperatura zaczyna spadać, a my możemy zrelaksować się po całym dniu.
Do skutecznego treningu potrzebna jest nie tylko motywacja, ale też dużo wody.
Dbajcie o siebie i pamiętajcie o nawodnieniu!
Woda:
Wieczór – to również doskonały czas na trening, gdy temperatura zaczyna spadać, a my możemy zrelaksować się po całym dniu.
Do skutecznego treningu potrzebna jest nie tylko motywacja, ale też dużo wody.
Dbajcie o siebie i pamiętajcie o nawodnieniu!
Woda:
- reguluje temperaturę ciała,
- jest składnikiem płynów ustrojowych,
- transportuje składniki odżywcze i produkty przemiany materii.
Zapobiegaj odwodnieniu - pij:
- 500-600 ml płynów (5-10 ml/kg masy ciała) na 2-3 godz. przed wysiłkiem,
- 200-250 ml płynu na 5-15 min przed aktywnością,
- 200-300 ml płynu co 15-20 min podczas treningu.
Skorzystaj z licznika wypitej wody
Unikaj napojów gazowanych, które hamują pragnienie i zmniejszają wentylację płuc.
Wybieraj wodę średnio lub wysoko mineralizowaną.
Uzupełniaj elektrolity izotonikami, ale sprawdzaj ich skład, by unikać barwników, konserwantów i cukru.
Unikaj napojów gazowanych, które hamują pragnienie i zmniejszają wentylację płuc.
Wybieraj wodę średnio lub wysoko mineralizowaną.
Uzupełniaj elektrolity izotonikami, ale sprawdzaj ich skład, by unikać barwników, konserwantów i cukru.
Więcej informacji znajdziecie Państwo w załączonej ulotce oraz w materiałach edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.
Załączniki
-
Ulotka - aktywność w upał
PDF Rozmiar: 360.3 KiB Ilość pobrań: 105
- 19-07-2024
- drukuj
PIERWSZA POMOC NA WAKACJACH
Pierwsza pomoc. Nie czekaj, reaguj!
Liczą się minuty! Cztery tzw. złote minuty to czas, w którym możemy przywrócić zatrzymaną akcję serca. Po ok. 4 min. bez dopływu tlenu, mózg ludzki zaczyna obumierać. Średni czas przyjazdu karetki od momentu wezwania to 8 min w mieście i ok. 15 min poza miastem. Dlatego tak ważne jest, aby działać natychmiast.
Widzisz poszkodowanego? Nie czekaj, reaguj!
Jak udzielić pierwszej pomocy?
- Co zrobić przy nagłym zatrzymaniu krążenia?
- Jak ocenić przytomność poszkodowanego?
- Jak postępować przy zadławieniu?
- Jak wykonać RKO (resuscytację krążeniowo-oddechową)?
- Jak ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji?
- W czym pomoże i jak działa AED?
- Jak postępować w przypadku złamania, oparzenia czy krwawienia?
Zasady udzielania pierwszej pomocy zawsze pod ręką w aplikacji Moje IKP
Instrukcję, jak udzielić pierwszej pomocy w filmie "Pierwsza pomoc"
Jeśli nie wiesz, czy na wakacjach będziesz miał dostęp do internetu, zapisz lub wydrukuj – nr 7 magazynu #ZeZdrowiem "Pierwsza pomoc".
Pamiętaj o numerach alarmowych ☟
Pogotowie ratunkowe – 999 i 112
Więcej informacji znajdziecie Państwo w załączonej ulotce oraz w materiałach edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.
Załączniki
-
Ulotka - pierwsza pomoc
PDF Rozmiar: 360.3 KiB Ilość pobrań: 96