Kalendarium

Kalendarz imprez

Zdrowie psychiczne

Depresja - nie bagatelizuj objawów!

Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Dane NFZ wskazują, że w 2021 r. świadczenia z rozpoznaniem głównym lub współistniejącym depresji udzielono 682 tys. pacjentom. 
 
Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju. To choroba, która znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca, czy relacje z innymi ludźmi. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku czy płci, dlatego warto wiedzieć jak ją rozpoznać i jak jej zapobiegać.
 
Jakie objawy i zachowania powinny budzić niepokój?
Pierwsze objawy depresji często pozostają niezauważone. Są to m.in. smutek towarzyszący niemal codziennie przez większą część dnia; brak zainteresowania wykonywaniem codziennych czynności; uczucie zmęczenia i zaburzenia snu; trudności ze skupieniem uwagi; poczucie winy; mała wiara w siebie; myśli o śmierci, samobójstwie. Nie lekceważ tych objawów. Nieleczona depresja może się nasilać. Wczesne rozpoznanie daje większe szanse na trwały powrót do zdrowia. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć depresję, nie bój się skorzystać z pomocy.
O rozpoznaniu, leczeniu i profilaktyce depresji mówią dr n. med. Maciej Żerdziński – psychiatra ​ oraz mgr Justyna Soroka psycholog, psycholog dziecięcy - TUTAJ.
 
Psychiatria w liczbach
Według danych NFZ przedstawionych w najnowszym raporcie Psychiatria - ezdrowie.gov.pl otwiera się w nowej karcie, zaburzenia depresyjne nawracające wystąpiły u 91 tys. osób, z czego ponad 77 proc. stanowiły kobiety. Epizod depresyjny wystąpił u ponad 109 tys. osób (74 proc. u kobiet). Raport prezentuje min. informacje o udzielonych świadczeniach, hospitalizacjach i lekach refundowanych.
 
 
DASH – zadba o dobre samopoczucie
W profilaktyce i leczeniu depresji również żywienie ma znaczenie! Prawidłowe odżywianie wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Wiele praktycznych porad i gotowe przepisy znajdziesz w planie żywieniowym DASH Depresja otwiera się w nowej karcie na bezpłatnym portalu Diety NFZ.
 

Raport

25 kwietnia 2022 roku  w sali konferencyjnej OPS w Zbąszynku ul. Kosieczyńska 4 odbyło się pierwsze spotkanie powołanego przez Burmistrza Zbąszynka Zespołu ds. realizacji Programu Promocji Zdrowia Psychicznego i Profilaktyki Zaburzeń Psychicznych. 
 
czytaj dalej

Zespół Realizacyjny powołany

Gmina Zbąszynek w 2020 roku przyjęła Program Promocji Zdrowia Psychicznego i Profilaktyki Zaburzeń Psychicznych w Gminie Zbąszynek na lata 2020 – 2024. Realizatorzy programu skupią się na następujących priorytetach profilaktyki zdrowia psychicznego: 1) wspieranie rodzicielstwa i pierwszych lat życia, 2) zmniejszenie upośledzenia społecznego i zapobieganie stygmatyzacji, 3) wspieranie zdrowego psychicznie starzenia się, 4) promocję zdrowia psychicznego w szkołach, 5) promocję zdrowia psychicznego w pracy, 6) zapobieganie przemocy i szkodliwemu używaniu substancji psychoaktywnych.
Wskazane priorytety realizowane będą poprzez: zwiększenie poziomu wiedzy społeczeństwa, upowszechnienie informacji i edukacji zdrowotnej, szkolenie pracowników, kształtowanie właściwych zachowań zdrowotnych, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, szkole i środowisku oraz aktywizację instytucji, organizacji i społeczności.
czytaj dalej

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 23.02.2021

Od tygodni nie masz chęci do życia, nie możesz wstać z łóżka, nic Cię nie cieszy, a przy tym źle sypiasz? Idź do lekarza, bo być możesz chorujesz na depresję
Depresja (lub zaburzenie depresyjne) jest częstym zaburzeniem psychicznym, która poprzez obniżenie nastroju poważnie zakłóca codzienne życie.
23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, chorobą na którą choruje 350 mln ludzi na świecie.
 
czytaj dalej

Informator

Informator o dostępnych w województwie lubuskim formach wsparcia osób z zaburzeniami psychicznymi zawiera dane o możliwościach wsparcia osób, którym ujawnione zaburzenia psychiczne utrudniają m. in. radzenie ze wszystkimi kłopotami dnia codziennego. Przeznaczony jest przede wszystkim dla osób potrzebujących pomocy, ich opiekunów oraz specjalistów, którzy tego wsparcia zawodowo udzielają.
 

Załączniki

23 lutego 2020

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - 23 lutego 2020 r.
Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu najbliższych 10 lat depresja stanie się najczęstszą chorobą, i to nie tylko wśród chorób psychicznych. W Polsce choruje na nią ponad 1,5 miliona osób. W planach sesji Rady Miejskiej w Zbąszynku, 24 lutego jest zatwierdzenie PROGRAMU PROMOCJI ZDROWIA PSYCHICZNEGO  I PROFILAKTYKI ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH W GMINIE ZBĄSZYNEK NA LATA 2020 - 2024. 
 
 

Załączniki

Radni o zdrowiu psychicznym

  • 20 lutego br. spotyka się Zespół ds. opracowania i wdrażania programu promocji zdrowia psychicznego i profilaktyki zaburzeń psychicznych w Gminie Zbąszynek. Celem spotkania jest uszczegółowienie form realizacji Programu, w tym szczególnie sposoby mitorowania i sprawozdawczości. 
    Podpisanie projektu Programu przez Zespół.
  • Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie programu promocji zdrowia psychicznego i profilaktyki zaburzeń psychicznych w Gminie Zbąszynek na lata 2020-2024. Teraz projektem zajmą sie radni Rady Miejskiej w Zbąszynku. Zatwierdzenie programu odbędzie się na sesji 24 lutego br. Projekt w załączeniu.

Załączniki

Projekt do konsultacji

Zespół zajmujący sie opracowaniem Programu Promocji Zdrowia Psychicznego i Profilaktyki Zaburzeń Psychicznych w Gminie Zbąszynek na lata 2020-2024 zatwierdził projekt programu i przekazał go do konsultacji społecznej. 
czytaj dalej

Program Zdrowia Psychicznego

  • Zespół - spotkanie; 9 stycznia 2020 r.
Grupa robocza po spotkaniu w grudniu 2019 r. opracowała wersję projektową Programu Promocji Zdrowia Psychicznego i Profilaktyki Zaburzeń Psychicznych w Gminie Zbąszynek na lata 2020-2024. Dnia 9 stycznia br. o godz. 12:00 w OPS w Zbąszynku odbędzie sie spotkanie całego Zespołu, celem zatwierdzenia projektu programu i skierowanie go do konsultacji społecznej. Projekt programu w załączeniu w zakładce Materiały.
  • Grupa Robocza
Na spotkaniu Zespołu ds. ds. Opracowania i Wdrożenia Programu Promocji Zdrowia Psychicznego i Profilaktyki Zaburzeń Psychicznych w Gminie Zbąszynek na lata 2020-2024, przyjęto harmonogram prac oraz wybrano Grupę Roboczą ds. opracowania wstępnego projektu programu
W skład Grupy Roboczej weszli: Krzysztof Krzywak – Urząd Miejski w Zbąszynku, Małgorzata Kleszka – OPS w Zbąszynku, Alina Jagaciak – Pełnomocnik Burmistrza ds. Uzależnień, Adrianna Wachowska – MC Zdrovita Nowy Tomyśl/Placówka w Zbąszynku, Krystyna Cepińska – Szkoła Podstawowa w Dąbrówce Wlkp., Beata Prządka – Pielęgniarka POZ M. Łuciów-Stawicka Zbąszynek. Harmonogram prac w załączniku. 
 
  • Spotkanie Zespołu - harmonogram prac
25 listopada odbyło się I spotkanie powołanego przez Burmistrza Zbąszynka Zespołu ds. Opracowania i Wdrożenia Programu Promocji Zdrowia Psychicznego i Profilaktyki Zaburzeń Psychicznych w Gminie Zbąszynek na lata 2020-2024. Zespół w składzie: Krzysztof Krzywak – Przedstawiciel Burmistrza Zbąszynka - przewodniczący zespołu, Małgorzata Kleszka - Pracownik Socjalny OPS - członek zespołu, Joanna Kawczyńska - Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Chirurgii Ogólnej i Urazowo-Ortopedycznej Nowy Szpital w Świebodzinie - członek zespołu /nieobecna na spotkaniu/, Adrianna Wachowska – Przedstawiciel MC „Zdrovita” w Nowym Tomyślu/Jednostka w Zbąszynku – członek zespołu, Izabela Ampulska - Koordynator Dziennego Domu „Senior - Wigor” w Zbąszynku - członek zespołu, Zofia Dzieciątkowska - Seniorka Dziennego Domu „Senior - Wigor” w Zbąszynku - członek zespołu/ nieobecna na spotkaniu/, Agnieszka Budych - Przedstawiciel Rady Seniorów Gminy Zbąszynek - członek zespołu, Alina Jagaciak - Pełnomocnik Burmistrza ds. Uzależnień - członek zespołu, Krystyna Cepińska - Pedagog Szkolny Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Wlkp. - członek zespołu, Małgorzata Drosik - Pedagog Szkolny Szkoły Podstawowej w Zbąszynku - członek zespołu, Monika Przybyła - Pedagog Szkolny Szkoły Podstawowej w Kosieczynie - członek zespołu, Anna Kutzmann - Pedagog Szkolny Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu - członek zespołu /nieobecna na spotkaniu/, Mariola Szukalska - Pedagog Szkolny Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
w Zbąszynku - członek zespołu / nieobecna na spotkaniu/, Beata Prządka - Pielęgniarka Środowiskowa - członek zespołu,  omówił założenia programowo - organizacyjne opracowania programu zdrowia psychicznego w Gminie Zbąszynek.
Zdrowie psychiczne jest w Polsce tematem trudnym, osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne są nadal stygmatyzowane. Tymczasem wzrost tempa życia i stresu związanego z życiem prywatnym, a przede wszystkim zawodowym powoduje, że takich osób przybywa. Przewodniczący Zespołu podkreślił wagę problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Szacuje się, że w chwili obecnej około 25% ludzi cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. WHO przewiduje, że już w 2020 roku depresja będzie drugą najpoważniejszą przyczyną niepełnosprawności na świecie. Jak zatem dbać o własne zdrowie psychiczne? Przede wszystkim: Aktywność fizyczna - Zdrowy sen - Odżywianie - Sposób komunikacji z sobą samym oraz z otoczeniem - Otoczenie - Emocje - Marzenia. 
W trakcie dyskusji przyjęto harmonogram pracy Zespołu.  Przygotowany program oparty ma być na zasadzie integracji działań, na rzecz poprawy i utrzymania zdrowia społeczności lokalnej ze szczególnym uwzględnieniem promocji zdrowia psychicznego. Zapraszamy zatem mieszkańców gminy do przedstawienia swoich wniosków, uwag, propozycji programowych na skrzynkę internetową: zdrowie~@~zbaszynek~.~pl w terminie do 9 grudnia br.
Członkom Zespołu dziękuję za udział w spotkaniu.
 
HARMONOGRAM Opracowania Programu Promocji Zdrowia Psychicznego i Profilaktyki Zaburzeń Psychicznych Gminy Zbąszynek na lata 2020 – 2024
Lp.
Zadanie
Termin
Uwagi
1
Spotkanie Zespołu
25 listopada 2019 r.
 
2
Składanie wniosków do Programu
Do 9 grudnia br.
zdrowie~@~zbaszynek~.~pl
 
3
Spotkanie Grupy Roboczej
12 grudnia br. g. 12:00
Projekt Programu
4
Spotkanie Zespołu
9 stycznia br.
Projekt Programu
5
Konsultacje społeczne
Do 20 stycznia br.
 
6
Spotkanie Zespołu
12 lutego
Zatwierdzenie Progr.
7
Komisje Rady Miejskiej
luty
 
8
Sesja
luty
 
 
Materiały.
I spotkanie Zespołu ds. Opracowania i Wdrożenia Programu Promocji Zdrowia Psychicznego i Profilaktyki Zaburzeń Psychicznych w Gminie Zbąszynek na lata 2020-2024, odbędzie sie 25 listopada br. o godz. 14:00 w OPS w Zbąszynku. Poniżej materiały dla członków Zespołu. Proszę zastanowić sie nad priorytetami w aspekcje celów wynikających z przepisów ustawy o zdrowiu psychicznym oraz rozporządzeń w sprawie: Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego i Narodowego Programu Zdrowia.
czytaj dalej

Rozpoczynamy

Obecnie co czwarty Polak cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Liczba zaburzeń depresyjnych i lękowych z roku na rok wzrasta, a wraz z nią odsetek osób, które wybierają śmierć przez samobójstwo.
czytaj dalej

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego