Kalendarium

Kalendarz imprez

Turystyka

Walory turystyczne gminy

Walory turystyczne gminy
Gmina Zbąszynek ma walory, które mogą zainteresować każdego turystę. Miasto założone „w szczerym polu” nieco ponad dziewięćdziesiąt lat temu, jest przykładem założenia urbanistycznego osiedla robotniczego typu miejskiego, powiązanego funkcjonalnie z dużym węzłem kolejowym.
Ciekawy układ „miasta ogrodu” i nietypowa architektura przedwojennej osady robotniczej może zainteresować najbardziej wytrawnego turystę.
Gmina Zbąszynek, jako teren należący do 1945 roku do Niemiec, jest miejscem szczególnym dla jej byłych mieszkańców. Co roku na „Wspomnienia po latach” przyjeżdżają zorganizowane grupy dawnych mieszkańców Zbąszynka i Chlastawy, którzy odbywają w ten sposób swoje indywidualne podróże w przeszłość, w lata swojej młodości, bądź młodości swoich rodziców.
Zachęcamy do przeczytania wspomnienia kilku byłych mieszkańców Zbąszynka, którzy pamiętają narodziny miasta.
Do nieprzeciętnych walorów gminy, godnych uwagi każdego turysty należą m. in. zabytki ludowej kultury materialnej, zwłaszcza zabytki budownictwa sakralnego, niezwykłe w swym architektonicznym kształcie i wystroju.
 
Do najciekawszych zabytków zaliczyć należy:
1. Drewniany kościół z bogatą polichromią wnętrz w Chlastawie z1637 roku oraz brama – dzwonnica – zabytek klasy „0”.
2. Pałac hrabiów Schwarzenau i park krajobrazowy w zespole pałacowym z II połowy XIX w. w Dąbrówce Wlkp.
3. Murowany kościół Parafialny pod wezwaniem św. Jakuba z 1660 r. w Dąbrówce Wlkp.
4. Murowany dwór z XVIII w. i pałac z XIX w. w Kosieczynie.
5. Drewniany kościół z XIV wieku w Kosieczynie
6. Neogotycki kościół w Kręcku z 1880 r. oraz znajdujący się na terenie kościoła pomnik z piaskowca z 1926 r. poświęcony mieszkańcom Kręcka poległym podczas I wojny światowej.
7. Dawne budynki koszarowe z przełomu XIX i XX w. w Rogozińcu - obecnie Zespół Szkół Leśnych, gdzie działa jedno z niewielu w kraju Koło Sokolników szkolące ptaki m.in. do łowów i Koło Sygnalistów oraz kościół ewangelicki z 1832 roku.
8. Lokomotywa - pomnik, symbol kolejarskiej historii Zbąszynka.
 
Inną ciekawostką czekającą turystę w Gminie Zbąszynek jest pielęgnowany rodzimy folklor, obrzędy ludowe i relikty ludowej twórczości muzycznej.
Kulturalną wizytówką gminy jest istniejący od 1923 roku Regionalny Zespół Pieśni i Tańca im. Tomasza Spychały z Dąbrówki Wlkp. Zespół kultywuje regionalne obyczaje ludowe. W swym repertuarze ma polskie pieśni ludowe, regionalne przyśpiewki, instrumentalne melodie regionu lubuskiego oraz różne tańce i obrzędy. W czasie swojej bogatej działalności zespół dał wiele koncertów w kraju i za granicą, a w szczególności: w Niemczech, na Słowacji, we Francji i w Holandii, a za artystyczne dokonania otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki.
 
    
 
W Zbąszynku działa założona przez nieżyjącego już, znanego na Ziemi Zbąszynecko-Babimojskiej artysty ludowego Tomasza Kotkowiaka, kapela koźlarska ”Kotkowiacy”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Cechą wyróżniającą i charakterystyczną dla tej kapeli jest gra na koźle weselnym (białym) i ślubnym (czarnym). Tomasz Kotkowiak to mistrz budowniczy instrumentów ludowych i nauczyciel muzyki ludowej. W kapeli do dziś grają jego uczniowie, których wykształcił - ok. 120 osób. Kapela Koźlarska „Kotkowiacy” gra i śpiewa folklor autentyczny Regionu Kozła, pracuje również nad folklorem stylizowanym. W obecnym składzie kapela gra od 1995 roku.
W 43-letniej historii działalności zagrała w 15 krajach Europy. Dając wiele koncertów zdobyła liczne cenne nagrody na festiwalach folklorystycznych w kraju i za granicą. Jako reprezentacja województwa lubuskiego prezentowała folklor na Międzynarodowym Balu Mediów w Berlinie, promowała województwo w Londynie, Brukseli i Luksemburgu.
Kapela nieustannie pracuje nad kunsztem muzycznym, zachowuje oryginalne stroje ludowe Regionu Kozła. Kapela gra w różnych konfiguracjach instrumentalnych i osobowych w zależności od potrzeb, od składu trzy do ośmio osobowego.
 

Lokalna TV

ZTVi Zbąszynek

Miasta partnerskie

  • Herb miasta partnerskiego - Zbąszyń
  • Herb miasta partnerskiego - Bedum
  • Herb miasta partnerskiego - Peitz

Jednostki organizacyjne

Kontakt

   68 38 49 140
   Urząd Miejski w Zbąszynku ul. Rynek 1 
         66-210 Zbąszynek
 
  

 
Logo: e-line Systemy Internetowe - wykonawca serwisu internetowego